Като човек, който “професионално” се занимава с четене на деца (0-3 год.) и (4-10 год.), мога да споделя следните наблюдения и техники за стимулиране на ранното четене. Слагам “професионално” в кавички, защото, когато стартирахме Fox Book Cafe създадохме и първите в България групи за четене за най-малките деца (0 до 3 години) и техните родители и наблюдавам ежедневно кои начини работят и кое помага на децата и родителите да са ангажирани и да се забавляват. Вярвам, че опитът ми ще помогне и на вас да да насочите мъничетата си към книгите с любов.
1. Направете четенето ритуал
Направете четенето ритуал – четете по едно и също време (например преди заспиване). Това създава на децата усещане за сигурност и очакване. Спомняте ли си лисицата от „Малкия принц“, която иска Малкият принц винаги да идва по едно и също време Тя казва на Малкия принц „Ако дохождаш например в четири часа следобед, аз още от три часа ще почна да се чувствувам щастлива. Колкото по наближава времето, толкова по-щастлива ще се чувствувам. В четири часа вече ще се вълнувам и безпокоя; аз ще узная цената на щастието! Но ако дохождаш в различно време, никога не ще зная за кое време да приготвя сърцето си… Необходими са обреди. Децата имат нужда също да подготвят сърцето си (и ума си)!
2. Четете една и съща книга много пъти
Четете една и съща книга много пъти, защото повторението е важен елемент от развитието на когнитивните умения. То създава трайни невронни пътеки в мозъка, трайни умения за учене и създава усещане за сигурност и компетентност у децата – те знаят какво ще се случи и могат да покажат какво са научили.
3. Четете самите вие
Четете самите вие – децата учат с подражание и нашето поведение е това, което им създава модели и интерес. Когато наблюдават, че вие четете, те ще знаят, че това е нещо важно и интересно за вас и ще започнат да ви подражават в по-късна възраст!
4. Четете като променяте интонацията на гласа си
Четете като променяте интонацията на гласа при различните герои – това поддържа по-дълго интереса и вниманието на децата от най-ранна възраст към четенето.
5. Избирайте книги с хубави илюстрации
Избирайте книги с хубави илюстрации, от които да можете да си “вземете” максимално неща, които да стимулират взаимодействие с книгата. Хубавите илюстрации не са визуално претоварващи като компютърногенерираните образи, които често се срещат в доста от популярните детски книжки.
6. Взимайте максимално от книжката
Взимайте максимално от книжката като използвате максимално текста на самата книга и илюстрациите към нея
– Стимулирайте въображението на детето като го карате да “взима” плодове от илюстрациите, пука балони, гали и гъделичка животните, реше косите на децата, показва частите на тялото. Играта наужким е изключително важна за развитието на въображението, а въображението е в основата на всеки творчески процес, то е в основата и на развитието на езиковите умения.
– Назовавайте всеки цвят, животно, предмет – така разширявате познавателния хоризонт на децата и създавате трайни умения за учене, създавате връзка между образ и звук, а в по-късен етап от четенето и връзка между написаната дума и нейното звучене.
– Имитирайте звуците на животните, превозните средства, звуците на музикалните инструменти – това прави четенето забавно за децата и развива умението им да подражават на звуци, изключително важно за развитието на говора.
– Превръщайте се в нещотърсачи и откривайте и малките детайли, които се крият в книгата – освен че ще се забавляват, децата ще развиват своето устойчиво внимание и наблюдателност, както и визуалната памет.
7. Четете текстове в мерена реч
Мерената реч е чудесен начин за дълготрайно запаметяване на големи масиви от текст (справка – епосите и древногръцките трагедии). Мерената реч обучава децата на принципите и ритъма на езика, учи ги как взаимодействат звуците в думата. Децата се учат да очакват и отгатват думата, която се римува с думата от предишната строфа. Това им позволява в бъдеще да отгатват какви са следващите думи, които ще прочетат, което е важно умение за четене, защото ние не четем думите сами за себе си в текста, а в контекст. Римите помагат в дългосрочен план и за развиване на умения за писане – децата научават, че думите, които се римуват и звучат подобно, имат и общи букви.
8. Свързвайте текст с движения
Свързвайте текст с движения, развиващи грубата и фината моторика – имитирайте летене със самолет, плетене с пръсти. Когато са стимулирани повече сетива, ученето е по-интересно и дълготрайно.
9. Редувайте активно четене и тихо четене
Редувайте активно четене (с движения) и тихо четене със стимулиране на активното слушане. Това помага на децата да развият концентрацията си и постепенно да могат да възприемат по-дълги откъси.
10. Дръжте книгите на достъпно за детето място
Поставете книгите на достъпно за детето място и му давайте възможност да избира само книгите, които да четете. Когато давате на детето възможност за избор, вие го стимулирате да развива собствен вкус за четене и можете да откривате какви са неговите интереси и да ги развивате.
11. Забавлявайте се по време на четене
Забавлявайте се – децата четат нашите емоции по-добре, отколкото предполагаме. Имайте времето за четене като различен от битовия начин за общуване и мислете за дългосрочните ползи от четенето – развитие на концентрация, когнитивни умения, дългосрочно положително влияние върху академичните успехи, развитие на фината и груба моторика, умения за общуване.
Източник: https://foxbooks.bg/